Automatyczne księgowanie wpłat (S3)

Po wystawieniu dokumentu w SON, saldo najemcy/właściciela/kontrahenta się obniża. Po dodaniu operacji przychodowej, czyli wpłaty, saldo ulega podwyższeniu.

W SON poza ręcznym rozliczaniem dokumentów można zautomatyzować księgowanie wpłat. Są na to 2 sposoby:


 1. Automatyczne księgowanie wpłat


Na początek teoria.

UWAGA! Oglądaj tylko do 2:34! PROCEDURA WDROŻENIA JEST INNA (opisana poniżej)

Każdy bank w trochę inny sposób przesyła informacje o wpłatach. Raporty przesyłane na wskazaną skrzynkę e-mail lub przez usługę webserwice.


Poniżej podział banków pod względem sposobu wysyłki raportów:

e-mail

webserwice

Santander ING
Alior Bank BNP Paribas
Millenium Bank Pekao
Bank Pocztowy BNP Paribas
BNP Paribas
PKO BP
Danske Bank
Citi Handlowy
Bank Gospodarstwa Krajowego

Santander:

Polecany format plików: ID 75.

Raport wysyłany po każdej sesji eliksir. 

W tym banku możemy polecić p. Ewę Hołda nr tel.: 512 730 890, która dokładnie wie o jakią usługę chodzi. Przygotuje wszystkie dokumenty i umowę podpiszesz w oddziale w Twoim mieście.

Uwaga

Oferta tylko dla nowych klientów lub  klientów 9 oddziału Santander w Krakowie. Jeśli już masz konto w tym banku, musisz negocjować warunki w swoim oddziale. (Polityka banku)


Alior Bank

Poza uruchomieniem usługi na płatności masowe należy podpisać umowę na usługę Bank Connect ( z włączoną usługą "Raporty plikowe") oraz MPT Standard (w domyśle z raportami z wpłat), a następnie zgodnie z instrukcją przesłaną przez bank wygenerować certyfikat (2.1.2.1 Generowanie certyfikatu dla API, aż do 2.1.3 włącznie): BankConnect - instrukcja generowania klucza połączeniowego

Bank Pocztowy: 

Raporty bankowe w postaci plików .CSV,

strona kodowa MS Windows (CP1250),

godzina przekazania pliku - 10 min po każdej sesji elixir,

poprzez serwer sftp (NIE). 


BNP Paribas

Polecany: przez usługę Webservices.

Podpisz umowę z bankiem na Webservices i masowe rozpoznawanie wpłat ze strukturą pliku: .PTK i usługą: Pliki udostępnione (ważne!). Nie trzeba zamawiać dodatkowych usług typu ConnectPlus.


W ustawieniach w SON dodaj fragment numeru konta (12 cyfr = maska składająca się z 8 cyfr + identyfikator MassCollect 4 cyfry), który został umieszczony w umowie z bankiem. Na tej podstawie SON wygeneruje numery kont dla najemców.


Informacje dodatkowe z banku:

Zarówno raport 1727 jak i .PTK nie są to formaty wyciągów bankowych. Są to dzienne raporty wynikowe z usługi MassCollect, tj. prezentują tylko wpłaty na rachunki wirtualne.

Bankowość internetowa daje możliwość zbudowania szablonu wyciągu z rachunku według potrzeb Klienta, ale nie będzie to struktura identyczna jak raport 1727 czy .PTK.


ING:

Potrzebne będą dwie usługi: SIMP oraz Webservice (dwie osobne umowy). Format wynikowy pliku, o który zapyta bank, to OWI1. 
Dodatkowo trzeba wygenerować:
 1. Plik .pem certyfikatu zgodnie z instrukcją: Generowanie certyfikatu
 2. Hasło do certyfikatu
 3. PartnerID (typu: CIF:0000000000) → Nazwa firmy, zgodna z nazwą w ING BusinnessOnline (jeżeli użytkownik jest podpięty pod jedną firmę), lub numer CIF w przypadku, gdy użytkownik WS jest podpięty pod więcej niż jedną firmę.
 4. PassID (typu: 000000) → Nazwa użytkownika WebService, dla którego został wygenerowany certyfikat komunikacyjny.
 5. Środek numer konta (wyglądający podobnie jak w pkt 4 poniżej), na podstawie którego zostaną wygenerowane konta masowe


Pekao

Nazwa usługi: Pekao Collect.

Potrzebne będą dwie usługi: SIMP oraz Webservice (dwie osobne umowy). Format wynikowy pliku, o który zapyta bank, to OWI1. 

Dodatkowo trzeba wygenerować:
 1. Plik .pem certyfikatu zgodnie z instrukcją: Generowanie certyfikatu
 2. Hasło do certyfikatu
 3. PartnerID (typu: CIF:0000000000) → Nazwa firmy, zgodna z nazwą w Pekao BusinnessOnline (jeżeli użytkownik jest podpięty pod jedną firmę), lub numer CIF w przypadku, gdy użytkownik WS jest podpięty pod więcej niż jedną firmę.
 4. PassID (typu: 000000) → Nazwa użytkownika WebService, dla którego został wygenerowany certyfikat komunikacyjny.
 5. Środek numer konta (wyglądający podobnie jak w pkt 4 poniżej), na podstawie którego zostaną wygenerowane konta masowe.

 1. Półautomatyczne księgowanie wpłat

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uruchomić automatycznego księgowania wpłat, możesz skorzystać z ich uproszczonej formy. Najemcy w tym przypadku wpłacają na jeden główny numer konta bankowego. Ta usługa sprawdzi się też przy zarządzaniu, gdzie nie udostępniasz właścicielowi własnych rachunków, a zarządzasz rachunkami, udostępnionymi przez właścicieli.


Czy artykuł odpowiedział na Twoje pytanie? Dziękujemy za opinię Wystąpił problem z przesłaniem opinii. Prosimy spróbować ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami