FAQ - Dwóch najemców na jednej umowie

→ Mieszkanie/pokój będzie wynajmować para. Jak to zrobić w SON? Czy w szablonie umowy najmu można dać dwóch najemców?

Gdy w SON ma być dodanych dwóch najemców do jednej nieruchomości, a tylko jeden ma otrzymywać fakturę/naliczenie, można zrobić to:

  • Dodać jednego najemcę.a karcie tego najemcy dodać Poręczyciela i podpisać z drugim najemcą poręczenie. Można wtedy stworzyć szablon umowy, gdzie będzie dodany drugi najemca (dane poręczyciela)

Czyli

umowa zawarta między

{dane wynajmującego},

a

{dane najemcy}

oraz

{dane poręczyciela}


  • Dodać jednego najemcę i na karcie tego najemcy dodać dane drugiego najemcy w notatkach, a w umowie umieścić zapis o tym, że obaj najemcy odpowiadają solidarnie za koszty najmu
  • Jeśli wynajmują pokój i obie osoby mają być brane pod uwagę w rozliczeniach liczników należy dodać dwóch najemców. U drugiego dodać naliczenie typu czynsz na 1 zł z rabatem 1 zł. Wtedy najemca będzie widniał jako zakwaterowany, można go przypisać do liczników, a naliczenia nie będą mu się wystawiać i system jednocześnie nie będzie informował o braku dodanych należności u tego najemcy.

W przypadku, gdy oboje najemców ma otrzymywać fakturę to:

  • dodajemy jednego najemcę z danymi obu najemców, np. Jan Maria Kwaśniewscy lub w imieniu wpisujemy dane pierwszego najemcy, a w nazwisku drugiego np. Anna Kowalska Jan Nowak
  • dodajemy dwóch najemców z należnościami po 50% całości i zapisujemy w umowie, że w przypadku braku wpłaty od pierwszego, drugi musi opłacić całość.
Czy artykuł odpowiedział na Twoje pytanie? Dziękujemy za opinię Wystąpił problem z przesłaniem opinii. Prosimy spróbować ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami