Objaśnienia do raportu zarządzania

Wyjaśnienie do poszczególnych pozycji w raporcie zarządzania


Saldo początkowe nieruchomości – to suma wpływów przypadających na nieruchomość minus dokumenty kosztowe, które są przypisane do nieruchomości i po stronie właściciela (to ustawiasz bezpośrednio w danym dokumencie kosztowym). Poszczególne transakcje w formie tabeli można zobaczyć na karcie nieruchomości w sekcji rozliczenia. Jeśli zaczynasz tworzenie raportów dla nieruchomości która jest już wprowadzona w SON od jakiegoś czasu to najprawdopodobniej będziesz potrzebować wyrównania salda do pożądanej przez Ciebie wartości. W tym celu w sekcji rozliczenia kliknij przycisk +operacja i dodaj operację na odpowiednią kwotę.
Saldo początkowe – tyle wyniosło saldo nieruchomości na początku raportowanego okresu. Zazwyczaj będzie to "zamrożona" nadwyżka salda i kwota za zarządzanie, którą wykorzystaliśmy do opłaty za poprzedni okres w bieżącym, raportowanym okresie.
Saldo na xx/xx – saldo danego pokoju/nieruchomości na koniec poprzedniego okresu
Wpływy – pieniądze, które otrzymaliśmy od najemców.
Saldo na xx/xx – saldo danego pokoju/nieruchomości na koniec bieżącego okresu.
Wypływy – wszelkie zwroty pieniędzy na konto najemców, np zwrot nadpłaty.
Przychód należny – przychód wynikający z wystawionych faktur i not.
Opłacone dokumenty – na podstawie wpływów i nadpłat oraz przychodu należnego wyliczana jest wartość w poszczególnych kolumnach.

Sekcja dokumenty kosztowe i zgłoszenia

Umieszczone są tutaj:
  • wszelkie dokumenty kosztowe typu faktura za prąd/gaz, rozliczenie ze wspólnoty/spółdzielni, zakup wyposażenia, usługi związane z serwisem mieszkania itp.
  • faktura za zarządzanie za poprzedni okres (chyba że to pierwszy okres rozliczenia, wtedy faktura pojawi się dopiero w kolejnym okresie)
  • zgłoszenia związane z mieszkaniem, o ile nie były fakturowane (koszt na lokatorów lub na nas)

Środki przekazane właścicielowi

W tej sekcji umieszczamy informację o kwocie przekazanej za poprzedni okres rozliczeniowy, ale w raportowanym miesiącu (przy rozliczeniu miesięcznym raport za lipiec przesyłamy w sierpniu i wtedy też są przelewane środki za lipiec.).


Naliczenie kosztów zarządzania za raportowany okres

Tutaj pokazany jest koszt zarządzania, jaki pobierzemy za raportowany okres. Jest on doliczany po to, aby był bufor na zapłatę naszego wynagrodzenia, w przypadku, gdy najemcy spóźnią się z płatnością. W innym wypadku na koncie może nie być środków na pokrycie faktury za zarządzanie, w szczególności za ostatni miesiąc współpracy.

Podsumowanie

Kwota do wypłaty – jest to kwota wypłaty wyliczana w sposób następujący: Saldo początkowe plus wpływy minus nadpłaty, wypływy, dokumenty kosztowe, środki przekazane właścicielowi i koszt zarządzania za raportowany okres.
Suma nadpłat u najemców i salda minimalnego (jeśli występuje) – to suma nadpłat za raportowany okres razem z saldem minimalnym.
Saldo końcowe księgowe – to suma kosztu zarządzania za raportowany okres + kwota do wypłaty (obie te pozycje zostaną pobrane dopiero w kolejnym miesiącu, dlatego podwyższają realne saldo) + suma nadpłat najemców.
Dochód całkowity(Kwota do wypłaty) – jest to suma kwot do wypłaty z poszczególnych nieruchomości – czyli całkowita kwota przelewu jaki zostanie wykonany.

Nie znalazłaś/eś odpowiedzi? Sprawdź najczęściej zadawane pytania: Raport zarządzania


Czy artykuł odpowiedział na Twoje pytanie? Dziękujemy za opinię Wystąpił problem z przesłaniem opinii. Prosimy spróbować ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami